Haigusvaldkonnad

Alzheimeri tõbi

Alzheimeri tõbi

Kõige levinum dementsuse vorm ehk Alzheimeri tõbi on progresseeruv neuroloogiline haigus, mis kahjustab kogu maailmas miljonite inimeste mõtlemist ja endaga toimetulekut. Tänapäeval on maailmas enam kui 55 miljonil inimesel dementsus, kusjuures 60–70% juhtudest on AD.1

Alzheimeri tõbi diagnoositakse tavaliselt 65-aastastel ja vanematel inimestel, kuid haigus algab varem. Vaevumärgatavad neuroloogilised muutused tekivad juba aastaid või isegi aastakümneid enne sümptomite avaldumist. Paljudel inimestel ilmnevad kerge kognitiivse kahjustuse (vaimsete võimete halvenemise) varajased nähud, mis jäävad sageli tähelepanuta.

Meie lähenemisviis

Biogeni jaoks on kõige tähtsam patsientide heaolu. Tugevale vundamendile toetudes tegeleme pühendunult Alzheimeri tõve uurimise ja ravi edendamisega. Meie eesmärk on täita selle laastava haigusega seotud katmata vajadus, keskendudes eelkõige haiguse varajasele staadiumile.

Põhjalikumalt Alzheimeri tõvest

Vanemaks saades võivad paljud inimesed märgata muutusi mälus ja mõtlemisvõimes. Alguses võivad need muutused olla nii vaevumärgatavad, et neid on lihtne seletada normaalse vananemisega - ja mis võib tõsi olla. Ent on ka võimalik, et need on Alzheimeri tõve esimesed sümptomid.2

Faktid ja arvud

60–70 %

Alzheimeri tõbi on kõige sagedam dementsuse põhjus, moodustades hinnanguliselt 60–70% dementsuse juhtudest.1

 

10 mln

Praegu elab maailmas üle 55 miljoni dementsusega inimese ja igal aastal lisandub ligi 10 miljonit uut juhtu.1

 

~75%

Ligikaudu 75% dementsusega inimestest kogu maailmas on diagnoosita. See osakaal on mõnedes madalama ja keskmise sissetulekuga riikides arvatavasti veel suurem, kuni 90%.3

Viited
  1. World Health Organisation, “Dementia.” Fact Sheet Dementia, World Health Organisation, 2023, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/dementia, Viidatud: 6/2023.
  2. Alzheimer’s Association, “Mild Cognitive Impairment (MCI).” Mild Cognitive Impairment, Alzheimer’s Association, 2023, https://www.alz.org/alzheimers-dementia/what-is-dementia/related_conditions/mild-cognitive-impairment, Viidatud: 6/2023.
  3. Alzheimer’s Disease International, “World Alzheimer’s Report 2022.” World Alzheimer’s Report 2022, 2022, https://www.alzint.org/resource/world-alzheimer-report-2022, Viidatud: 6/2023.

Biogen-213703 | 6/2023